3 ADIM GROUP EXERCISE RÖPORTAJI

3 Adım Group Exercise upperness

3 Adım Group Exercise spor yaparken ne tarz kıyafetler giymeyi tercih ediyor?

 

Spor yaparken bizim de tercih ettiğimiz üyelerimize de önerdiğimiz nefes alan ve fonksiyonel  ürünleri tercih ediyoruz. Bu tarz ürünlerin kullanılmasında bize sağladığınız destek için teşekkür ederiz.

 

3 Adım Group Exercise nasıl kuruldu?

 

Üç arkadaş spor eğitmeni tarafından kitlesel sporu yaygınlaştırmak ve kişilerin minimum risk maksimum performans ile egzersiz yapmasını hedefleyen, grup dersleri ve koşu etkinlikleriyle katılımcılarına  spor bilinci oluşturmak amaçlı kurulmuş bir gruptur.

 

3 Adım Group Exercise a dışarıdan katılmak isteyenler oluyor mu? Gruba katılım açık mı?

 

3 Adım Group Exercise olarak sosyal medya aracılığı ile her hafta düzenli olarak etkinlik duyurularımızı instagram ve facebook hesaplarımızdan herkese açık şekilde paylaşıyoruz. Gerek sosyal medya üzerinden bize ulaşan gerekse bizimle birebir iletişime geçen kişiler olmaktadır. Etkinliklerimiz herkese açık ve ücretsizdir.

 

3 Adım Group Exercise ı nerelerde spor yaparken görebiliriz?

 

Hava şartlarına bağlı olarak grup egzersiz derslerini Bebek parkı başta olmak üzere mevki olarak herkese uygun açık alanlarda ve kış aylarında kullandığımız kapalı spor salonunda, koşu etkinliklerimizi ise zemin olarak koşmaya uygun gördüğümüz Belgrad ormanı koşu parkurunda yapıyoruz.

 

3 Adım Group Exercise olarak bugüne kadar  yaptıklarınız nelerdir ?

 

25 haftaya yakın süredir, her Pazar günü grup dersleri ve koşu günleri düzenlendik. İstanbul Avrasya Maratonu, Çekmeköy Orman Koşusu vb  gibi yarışlara grubun sosyal medya hesaplarından ayrıca duyurular yapılarak ve organize olmalarına yardımcı olarak bu tür organizasyonlara katılmalarına teşvikte bulunduk.. İstanbul Maraton’ nunda  Kansersiz Yaşam Derneği’nin Sporcu Melekler oluşumu için koşarak İstanbul Şişli Etfal Hastanesi Çocuk Onkoloji Bölümümün yenilenmesine üyelerimizin desteğiyle katkıda bulunduk.

 

3 Adım Group Exercise olarak hedefleriniz nelerdir?

 

Öncelikle grubun devamlılığını sağlamak . Gerçekten enerjisi yüksek ve birlikte spor dolu dakkikaların ve keyifli arkadaşlıkların olduğu bir grubuz. Bunu daha geniş kitlelerle paylaşmak ise en baştaki hedeflerimiz arasında bulunmakta. Arzu ettiğimiz bir diğer konu ise herkesi spor yapmaya  teşvik edebilmek, fiziksel aktivitenin hayatlarının ayrılmaz bir parçası olmasını sağlamak. Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek olan Antalya Runatolia Maratonu ve Macaristan ‘nın Budapeşte şehrinde düzenlenen  31. Telekom Vivicitta Spring Half Marathon’nunda grup olarak katılım sağlayacağız. Başarılı bir organizasyon geçirmeyi ve yine bu koşularda da yardım kuruluşlarını desteklemeyi hedefliyoruz.

 

Son zamanlarda spor yapan kişilerde sıklıkla karşılaştığınız sakatlıkların başında gelen it-band sendromu nedir? Tedavisi için önerileriniz nelerdir?

IT-Band(iliotibial band) Leğen kemiğinin dış kısmından dizin dış kısmına kadar uzanan, görevi yürüme ve koşmanın farklı bölümlerinde kalça kemiğini kalça eklemi oyuğunda sabitlemektir.

Bu sendromun oluşma nedeni olarak dizin özellikle hafif büküldüğü düşük tempolu koşullarda kasların aktifleşme sırasındaki değişiklikleri ve stretching(esnetme) egzersizlerinin yeterli düzeyde yapılmaması gösterilebilir.  It-band sendromunun tedavisi olarak ağrıyı kontrol altına almak için buz uygulaması, ağrı giderilene kadar egzersize ara verilmesi, bunun yanısıra sorunlu kasların bulunup onların foam roller ile esnetilerek uzatılması sağlanılır.