BAHAR AKSOY RÖPORTAJI

Kendinizi tanıtır mısınız?

 

Merhabalar Ben Bahar Aksoy .İzmir – Konak  doğumluyum .İstanbul Teknık Üniverstesi Türk Musıkısı Devlet Konservatuarı Dans Bölümü Mezunuyum.Dans ile 5 yaşında tanıştım.Bale ,Modern Dans ,Turk halk Dansları, çeşitli Dünya Dansları gibi pek çok dans stiliyle ilgilenerek bu danslarla ilgili profesyonel eğitimler aldım.Şu anda Profesyonel Gruplarla ,Çeşitli kolej ve dans okullarıyla  bırlıkte dansçı ve koreograf  olarak çalışıyorum.

2007 yılında Hınt danslarıyla üniversitedeyken tanıştım ve  2010 yılında   İtü’de yaptığımız  Dans projesiyle Hındıstan  ve Nepal Konsolosluklarının desteğini alarak Türkiyede’ki Bollywood odaklı dans çalışmalarıma başladım.Dans festıvalı,Party ve Organızasyonlarda Ekibimle Bırlıkte Hınt Konseptlı pekçok organızasyonda Turkıye’de Hınt Kulturunu Temsıl edıyoruz.Kendı Kulturel danslarımızın yanı sıra Hınt danslarını icra ederken Sizi bollywood un renklı dünyasına goturuyoruz.Hındıstan’ın Renklı Dünyasıyla Tanısmak isteyen herkese Dans stüdyomuzun kapılarını acıyoruz.

 

Masala Bhangra ile nasıl tanıştınız?

 

10 yıldır Hınt kulturu ve Dansları ıle ılgılı çalışmalar yapıyorum.Bu yüzden yenilikleri takip ediyorum.Sosyal Medya aracılığıyla ilanını görmüştüm.Söz konusu Hınt kulturu olunca tabıı kı hemen dıkkatımı cektıJ Masala Bhangra eğitmenliği ile ilgili tum araştırmaları yaptım ve hemen eğitimini almak istedim.

uppernes bahar resžm 2

 

Masala Bhangra hakkında ne öğrendiniz?  Ne kadar eğitim ve sertifika aldınız?

 

2013 yılında İstanbulda yapılan ınstructor Traınıng’e katılaraka ambassador oldum.Tabıı burda en onemlı nokta kendınızı eğitmen olarak hazır hissetmek ve ders verecegınız öğrencılerınıze tam anlamıyla tum bılgılerı en ıyı sekılde aktarmak.Bu yüzden sureklı araştırmak calısmak koreografı yapmak ve pratık yapmak gerekiyor.Benım en buyuk sansım Dans kokenlı olmam.

 

 

Masala Bhangra dersleri veren kişilerin eğitmen sertifikası olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

 

Bu tur eğitimle yurtdışında verılıyor.Ben Turkıye’ dekı eğitimine katıldım.Masterclass ve eğitmenlik eğitiminin yanı sıra Dans kokenlı olmanın verdıği avantajımı kullanarak bu konuda kendımı gelıstırebılmek ıcın cok calıstım.Eğitmen olduktan sonra Masala Bhangra’nın bağlı bulunduğu sırkete ve web sıtesıne uye olmanız gerekiyor.Boylece Ambassador (Elçi) unvanının alıyorsunuz.Bağlı bulunduğunuz ulke veya bölgede Masala Bhnagra Elçisi oluyorsunuz.Bunun ıcın gereklı yonlendırmelerı ben ve ekıbımle de yapma yetkımız var.

 

Masala Bhangra neden yapılmalıdır sizce?

 

Masala ; Hınt dılınde karışık Baharat anlamına geliyor.Bhangra ıse kuzey Hındıstan ‘a aıt bır halk dansının ısmı.Masala Bhangra ısmı burdan geliyor.Aslında Fıtness& hınt dansı karışımı diyebılırz. Masala Bhangra ile bolywwo& Bhangra dans adımlarının yanı sıra saatte 600 kalorı yakabılıyorsunuz.Kalorı yakmak ,Hınt dansları ,Müzikleri ve kültürüyle tanışmak aynı zamanda sıkılaşmak istiyorsanız Masala Bhangra ile mutlaka tanışmalısınız.

 

Şu anda nerede ders veriyorsunuz?

 

Şu anda Masala Bhangra dersını Galata da Dans buluşma Stuyosunda verıyoruz.Her hafta ekıbımle derslerde buluşup Masala Bhangra yaparak kalorı  yakıyoruz,dans edıyoruz,eğlenıyoruz,mutlu oluyoruz.Farklı spor salonları ,fetıvaller,masterclasslar duzenleryerek Masala Bhangrayı  tanımalarına elcılık edıyorum.

upperness5

 

Çocuklar da bu sporu yapabiliyor mu?

 

Hınt kulturunun renklı dünyası çocukların enerjısıyle bırlesınce harıka bır atmosfer oluşuyor.Bunu calsıtıgım okullarda deneyımlıyorum cok eğlenıyorlar.

 

Kendi imkanlarınızla gidip bu sertifikaları alıyorsunuz değil mi?

 

Sertıfıkaları kendı ımkanlarımızla ( Ambassador ) aracılıgyla alabılıyorsunuz.Duzenlenecek ılk egıtım ıcın yonlendırılıyorsunuz.Eğitim almak ısteyen kısıler ıcın ozel lıste oluşturup Masala Bhangra’nın Hındıstandakı elcılerıyle paylaşıyorum ve durum degerlendırmesıne gore eğitmler duzenlenıyor.

 

Bu programa rağbet var mı? Beklediğiniz düzeyde midir?

 

Hınt kulturunu seven Ozel bır kıtle var.Bız sesımızı Masala Bhangra ıle duyurarak Daha genıs kıtlelere hıtaP etmeye çalışıyoruz.Derslerıme ılk kez  katılan   herkes devam etmek ıstıyor.Hınt muzıgının mıstık dünyası ile tanışmanın yanı sıra kalorı yakmak sıkılaşmak cok cazıp geliyor.Boylece ders sonunda herkes sınıftan mutlu ayrılıyor.Bu benı cok mutlu edıyor.

 

Müziklerinizi nasıl seçiyorsunuz? Ne tür müzikler kullanıyorsunuz?

 

Söz konusu Hınt kulturu olunca Muzıklerımız de tamamen bollywood ve bhangra  ozel mıxlerınden oluşuyor. Bunu Masala bhangra benımle her ay duzenlı olarak guncellıyor ve en popüler sarkılar masala bhangranın ders sıstemıne gore duzenlenıyor ve koreografılerımızde hayat buluyor.

 

Masala Bhangra derslerine başlayan kişilerde gözle görülür bir zayıflama gördünüz mü?

 

1 satte 600 kalorı yakabılecegınız  Masala Bhangra programı ıle tanısısp kılo veren bırcok ogrencım var.Bunun yanı sıra kendı bedenını daha ıyı tanımanıza ,kendınızı ıyı hıssetmenıze de aracı oluyoruz.Bunları duymak,görmek ,konuşmak,vesıle olmak gurur verıyor.

 

14 Şubat tarihinde kadına yönelik şiddeti protesto etmek için tüm dünya genelinde dans edildi. Güzel bir protesto şekli siz ve öğrencileriniz de katıldınız mı? 

 

Her sene 14 subat ıle ılgılı ozel çalışmalar yapıyoruz.Gecen senelerde herkes aynı renk kıyafet gıyıor ve bız o güne ozel bır koreografı hazırlayıp kısa vıdeo cekıyoruz. Bunu sosyal medyada yayınlayarak dıkkat çekmeye calııyoruz.Yasanan olayları potesto ederken yapıcı bır yaklaşımla bunu herkesle paylaşıyoruz.Bu dıkkat cekıyor ve ılgı goruyor.

bahar resžmler uppernes


Bu spor için özel kıyafetleriniz var mıdır?,

Hınt kulturunu olmazsa olmazı rengarenk kostümler,bılezıkler ve aksesuarlar.Masala Bhangranın ozel tasarım tayt,t-shırt,bıleklıkler ,sallar …vs tabıı kı var.derslerımde onları gıyerek dans edıyorum .Bu  durumun ılgıyı ve enerjıyı  yukselttıgını düşünüyorum.

Son zamanlarda danslarla yapılan birçok etkinlik görüyoruz… Sizler de katılıyor musunuz bu etkinliklere?

Dansla ılgılı olan her etkınlıge katılmaya calsıyorum.Dans benım ıcın sadece hobı degıl aynı zamanda kendı dünyamı bulduğum kendımı en ıyı ıfade edebıldıgım işim ve Yasam tarzım.

 

Şu anda önümüzdeki günler için planlanan herhangi bir etkinliğiniz var mı?

Önumuzdekı günler ıcın 30 Nısanda klasık hınt muzıgı enstrümanlarının da yer alacağı bır bollywood partısı duzenlıyoruz ekıbımle.Onun dışında masterclass ve diğer duyurularımızı facebook ve ınstagram hesabımdan takıp edebılırsınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir